Kuchnia w bloku
wyzwanie dla ambitnych
Mieszkania w blokach cechują się przede wszystkim znacznie ograniczoną przestrzenią, co najbardziej odczuwalne jest właśnie w pomieszczeniu, które ma pełnić rolę kuchni, dlatego do tej inwestycji na pewno nie można podchodzić „z marszu” i podczas aranżowania kuchni należy wziąć pod uwagę szereg bardzo istotnych czynników.
W przypadku kuchni blokowych, najtrudniejsze zadanie polega na tym, by efektywnie zniwelować mankamenty wynikające z ograniczonych gabarytów pomieszczenia i jednocześnie trafnie wyłuskać i wykorzystać zalety.
Meble do kuchni w bloku
Mały cud; zamiana wad w zalety
Niewielka kuchnia wcale nie musi być nieciekawym pomieszczeniem, w którym jakiekolwiek kuchenne prace przeprowadzane są z trudem, nie wzbudzając przy tym żadnych pozytywnych emocji. Cała sztuka zasadza się na wyrafinowanej umiejętności przekuwania wad pomieszczenia – w jego zalety i zorganizowanie takiej aranżacji, o której właściciele dużych domów mogą jedynie pomarzyć.
W czasach, gdy przerabianie mieszkań nie jest już takim problemem jak dawniej – stworzenie nowoczesnej, ergonomicznej i eleganckiej kuchni na wymiar w bloku może stać się inspirującym przeżyciem na miarę naszych czasów.
Mała i wąska kuchnia w bloku często jest aranżowana w dopasowanym do niej minimalistycznym stylu – taki właśnie jest styl skandynawski.
Mała kuchnia
Małe pomieszczenie – minimalistyczny styl
Styl skandynawski cechuje się zasadniczo ubogą paletą barw i w takiej aranżacji łatwiej uniknąć chaosu, zadbać o ład i stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Liczy się także sposób umiejscowienia zabudowy – na ogół jest to zabudowa jednostronna, ew. w kształcie litery „L”. Nowoczesne trendy zmierzają także w kierunku zabudowy pod oknem, co zdecydowanie poprawia ergonomię całego pomieszczenia.
Jak zaplanować kuchnię
Aby blokowa kuchnia w pełni spełniała swoją rolę nadrzędną, a dodatkowo radowała oczy nietuzinkowym i unikalnym wyglądem, należy dokładnie poznać różne opcje i możliwości, a dopiero potem starać się o ich kolejną realizację. Nie można również bagatelizować starannego planu generalnego wg którego prace mają postępować. Na planie powinny być zaznaczone miejsca przyłączy wod-can, elektryczne i ew. gazowe, a także wszystkie okna, drzwi, a ponadto dobrze jest z góry zaplanować „trójkąt roboczy”, na który składa się lodówka, kuchenka i zlew.
Układ mebli powinien być decyzją przemyślaną, uwzględniającą wiele czynników, jak choćby podział na oświetlenie naturalne (z okien) lub sztuczne, zaaranżowane.
Zabudowa kuchenna
Płynne połączenia – sekret współgrania
Wnętrze stanie się szczególnie urokliwe, jeśli zabudowa kuchenna płynnie łączy się i odpowiednio współgra z meblami z pokoju/salonu. Nie bez znaczenie jest także umiejętny dobór komponentów, które umiejętnie łączą strefę kuchenną z częścią dzienną – nieduża wyspa, sprytnie wstawiony półwysep kuchenny lub barek sprawią, że niewielkie mieszkanie zyska nowy, unikalny wyraz.
Na zakończenie warto wspomnieć o reaktywacji starszego pomysłu, który niegdyś polegał na wydzieleniu sporej wnęki w części salonowej, pełniącej z powodzeniem funkcję kawalerskiej kuchni.
Krok po kroku
Dziś mieszkańcy bloku dość często zaczynają wszelkie aranżacje od przerobienia całego rozkładu mieszkania, zyskując w ten sposób nowe przestrzenie do zagospodarowania, a także nowatorskie sposoby ich wypełniania.
Konsultanci i aranżerzy kuchni na wymiar z Bielska-Białej bardzo chętnie udają się na wskazane miejsce, gdzie sprawnie i fachowo pomagają w realizacji prywatnych projektów oraz służą pomocą, posiłkując się rzetelną wiedzą, doświadczeniem oraz… życzliwością.
Elegancka i funkcjonalna kuchnia LOCO – kuchnia marzeń, może być Twoja już w przeciągu 14 dni!