Zlewozmywak – kluczowy komponent kuchni

Gdzie dać zlewozmywak w kuchni

Zlewozmywak zawsze był (i nadal jest) jednym z najważniejszych elementów kuchni, zatem jego lokalizacja absolutnie nie powinna być przypadkowa, gdyż musi gwarantować pełną funkcjonalność. Podczas urządzania kuchni, warto kierować się starą sprawdzoną zasadą „ciągu pracy”, która mówi, że czynności kuchenne powinny być wykonywane zgodnie z ergonomią pracy: wyjęcie składników z lodówki, ich oczyszczenie/obranie (zlewozmywak) i następnie obróbka cieplna przeprowadzana na kuchence.

Jaki zlewozmywak wybrać

Najwygodniej jest, gdy zlewozmywak znajduje się w sąsiedztwie zmywarki i lodówki. Użytkownicy zmywarek nie muszą zaopatrywać się w wielki zlewozmywak dwukomorowy, ponieważ jednokomorowy w zupełności wystarczy. Niektórzy projektanci uważają, że zlewozmywaka nie powinno montować się w pobliżu kuchenki (groźba zalania palników), jednak generalnie zdania na ten temat są podzielone.
Natomiast wszelkie projekty są zgodne co do jednego: zlew powinien znajdować się blisko przyłączy wodnych – maksymalnie 3 metry.

Zlewozmywak w zabudowie albo na wyspie

Idealnym miejscem na zlewozmywak będzie np. główna ściana zabudowy (co dotyczy większości przypadków) lub gdy kuchnia jest większa – jej środkowy punkt, jako komponent centralnej wyspy kuchennej.
Istnieje także możliwość montażu zlewu w narożniku kuchni lub w przestrzeni pod oknem. W momencie, gdy jednak zdecydujemy się na tradycyjne podejście do tego zagadnienia (zlew pomiędzy lodówką a kuchenką) – warto zadbać, by wymienione elementy kuchni dla bezpieczeństwa były oddzielone blachami.
Kolejną wymienioną propozycją jest zlewozmywak w narożniku. Tutaj nadal znajduje się on w ciągu roboczym, ale ma do dyspozycji dostępną przestrzeń kuchenną, co stanowi optymalne rozwiązanie niewielkich gabarytowo pomieszczeń.
Klasyczną opcję od lat stanowią zlewozmywaki przeznaczone do montażu w szafki szeregowe – sprawdzają się one także w kuchniach w bloku, gdy przestrzeń jest mocno okrojona.

Zlewozmywak pod oknem

Ciekawą możliwość otwiera zamontowanie zlewozmywaka pod oknem. Oprócz  „okna na świat” przed sobą, zyskujemy lepsze naturalne oświetlenie, co ułatwia czynności kuchenne. W takiej jednak sytuacji (gdy blat jest łączony z parapetem) należy pamiętać o odpowiednim doborze baterii – nie może być ona zbyt wielka, gdyż złamie estetykę kuchni.
Zlewozmywak umieszczony na wyspie kuchennej jest stosunkowo najmłodszym sposobem aranżacji i świetnie spisuje się w momencie, gdy do dyspozycji mamy otwartą, przestronną kuchnię. Należy jednakże pamiętać, że aby wyspa kuchenna prezentowała się okazale i była de facto ozdobą przestrzeni, musimy dbać o ograniczenie akcesoriów do zlewozmywaka, które mogą zaburzać estetykę (szmatki, gąbki etc).

Meble kuchenne z Bielska-Białej – BFK kuchnie

Dla naszych aranżerów nie ma znaczenia, gdzie naszkicowaliście Państwo swój zlewozmywak, a gdzie kuchenkę – najważniejszy jest fakt, że dzięki naszym programom, możemy opracować/dopracować aranżację razem, a projektanci kuchni BFK tworzą od podstaw, zarówno zaawansowane projekty, jak i kuchenną zabudowę modułową, dając Klientom doskonały produkt finalny.

0 odpowiedzi na “Zlewozmywak – kluczowy komponent kuchni”