Jak czyścić meble kuchenne

 

Jak myć kuchnię:

Zasada nr 1:  czyszczenie zaczynamy zawsze od górnych szafek, dalszy kierunek: w dół.  Reguła ta zapewne jest zrozumiała dla każdego, co wiąże się z praktycznym podejściem do sprzątania.
Zasada nr 2: systematyczność: świeże zabrudzenia są o wiele łatwiejsze do usunięcia niż stary wielowarstwowy osad.

Czym czyścić meble kuchenne:

Jest ściśle uzależniony od materiału, z którego szafki kuchenne zostały wytworzone. Najczęściej wykorzystuje się specjalne płyny i preparaty oraz powszechnie znane domowe sposoby – vide: soda oczyszczona lub ocet, który szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia i tłuszcz.

Pielęgnacja mebli kuchennych

W codziennej pielęgnacji mebli kuchennych przydaje się po prostu woda z dodatkiem płynu do naczyń bądź mydła. Tak sporządzony środek skutecznie usuwa pył, kurz, cieńsze warstwy tłuszczu oraz resztki jedzenia. W przypadku poważniejszych zabrudzeń konieczne jest zastosowanie silniejszych preparatów i detergentów.
Mycie szafek kuchennych najlepiej jest wykonywać za pomocą dużej gąbki lub niepylącej ściereczki np. z mikrofibry. Przy czyszczeniu mebli kuchennych należy przestrzegać prostej zasady “z góry do dołu”, co w praktyce oznacza, że sprzątanie rozpoczyna się od umycia wierzchów szafek wiszących.
W ten sposób kurz, pył i pozostałe zanieczyszczenia z górnych pięter mebli nie osadzają się od nowa na świeżo wyczyszczonych powierzchniach. W następnej kolejności myje się wnętrza szafek i półek, które należy przedtem opróżnić. Praktycznym rozwiązaniem jest wyłożenie wnętrza szafek kuchennych specjalnymi matami, które chronią meble przed zarysowaniami.
Kolejnym etapem w czyszczeniu mebli w kuchni jest mycie frontów kuchennych.

Jak zabezpieczyć meble kuchenne

Meble kuchenne mogą być zabezpieczone za pomocą lakieru, farby, politury lub wosku. Szafki kuchenne pokryte politurą zaleca się myć wodą z mydłem.
Domowe odtłuszczanie mebli z politurą przeprowadza się po wykonaniu tej czynności meble należy przetrzeć mokrą ścierką i wytrzeć do sucha.
Meble kuchenne z okleiny najpraktyczniej jest czyścić za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem płynu do naczyń. Niewskazane jest stosowanie „szorstkich” mleczek i mocnego szorowania, gdyż może to spowodować uszkodzenia zewnętrznej warstwy laminatu.
Raz na kilka tygodni meble wykonane z okleiny zaleca się przetrzeć szmatką nasączoną odplamiaczem do tłuszczu.

Jak czyścić meble kuchenne z połyskiem?

Meble kuchenne z połyskiem (choć wysoko cenione i eleganckie) wymagają troskliwej pielęgnacji. Na powierzchniach mebli lakierowanych wszelkie zabrudzenia – kurz, pył, odciski palców itd. – są mocno widoczne. Co zatem kupić w celu umycia lakierowanych mebli kuchennych? Nie musimy kupować nic! Szafki kuchenne z połyskiem umyje się skutecznie za pomocą ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie. Można użyć również wodę z niewielkim dodatkiem płynu do zmywania naczyń albo płyn do mycia szyb. Po „kąpieli”, meble z połyskiem należy przetrzeć suchą ściereczką, aby zapobiec powstawaniu smug.

Czystość w kuchni

Przed zastosowaniem danego preparatu do mycia mebli należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni i nie zniszczy czyszczonej powierzchni oraz czy nie pozostawi niechcianych smug.
Nota bene, informacja o przeznaczeniu (i działaniu!) danego środka powinna być umieszczona na etykietce. Jeśli tak nie jest – przeprowadzamy próbę, starając się oczyścić niewielki fragment mebla w miejscu, które jest mało eksponowane, by w razie niepowodzenia niechlubne efekty były jak najmniej widoczne.
Miłych porządków wiosennych!

0 odpowiedzi na “Jak czyścić meble kuchenne”