Projektowanie kuchni – podstawowe zasady

Zbieranie i weryfikacja pomysłów

Po zgromadzeniu pomysłów, których celem będzie stworzenie harmonijnej i jednocześnie naznaczonej własnym charyzmatem kuchni, przychodzi pora na weryfikację zebranych koncepcji.
Kreowanie od podstaw pomieszczenia kuchennego może stać się głębokim i satysfakcjonującym przeżyciem dla jej przyszłych użytkowników. W momencie, gdy nakreślone są wstępne założenia, a wśród luźnych założeń jawi się zarys bardziej szczegółowy, pora na zwrócenie się do specjalistów, którzy staną się wsparciem od strony merytorycznej i będą mogli posłużyć swoją wiedzą, wybiegającą znacznie dalej w porównaniu z domorosłym miłośnikiem aranżacji własnej kuchni.

Planowanie – trójkąt roboczy w kuchni i nie tylko

Postępowanie projektowe rozpoczyna się od zrobienia planu kuchni, na którym nanosi się wszystkie drzwi, okna oraz wszelkiego rodzaju instalacje (elektryczne, hydrauliczne). Jedną z czynności wstępnych jest także zaplanowanie tzw. trójkąta roboczego, czyli ustalenie miejsc  lodówki, kuchenki i zlewu, które powinny być rozmieszczone w niewielkiej od siebie odległości, co pozwoli na produktywne i labilne korzystanie z kuchni. Kwestia ergonomii powinna być brana pod uwagę od pierwszego zarysu na planie aż po finalny rezultat.

Rozmieszczenie szafek, dobór blatów, wizualizacja kuchni
Kolejnym etapem w aranżowaniu „kuchni idealnej” jest odpowiednie rozmieszczenie szafek kuchennych, które stanowi de facto pole dla manewru kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej – tak przyszłego użytkownika, jak i rasowego projektanta-aranżera.
Następnym krokiem jest wybór blatów, które obecnie – zachwycając wzornictwem – potrafią zindywidualizować każde wnętrze, nadając mu pożądany charyzmatyczny rys wyjątkowości. Na tym etapie warto już sporządzić fachową wizualizację, która wydajnie potrafi zaprezentować spodziewany efekt ostateczny.

Pomiary

W ten sposób dochodzimy do ważnego kroku przy wykonywaniu projektu kuchni – odpowiednie jej zmierzenie i zaprojektowanie umeblowania w optymalny sposób jest kolejnym kluczowym momentem całego procesu kreacji. Mając na uwadze funkcjonalność kuchni, jej ergonomię, a także bezpieczeństwo użytkownika, konieczna będzie pomoc specjalistów, którzy zadbają o prawidłową instalację sprzętów, wysokość blatów roboczych oraz o idealne dopasowanie do siebie poszczególnych kluczowych elementów kuchni.

LOCO – kuchnie na wymiar z Bielska-białej:

Kuchnie Loco od lat cieszą się uznaniem (nie tylko na bielskim rynku) ze względu na jakość, terminy i możliwości negocjacyjne związane z cenami, ale także dlatego, że Locobox to przede wszystkim żywa, fachowa pomoc specjalistów, którzy dostosowując się do planów i wytycznych przyszłego użytkownika, potrafią sprawić, że bezpieczna i unikalna kuchnia znajduje się obecnie praktycznie w zasięgu każdego odbiorcy.

0 odpowiedzi na “Projektowanie kuchni – podstawowe zasady”